
Miejscowość: Radom
Inwestor: Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o.
Pow. użytkowa: 6 400 m2
Projekt: 2020
Realizacja: 2023
Jeden z najnowocześniejszych w Polsce i największy w województwie mazowieckim Szpitalny Oddział Ratunkowy. Spełniający aktualne wymagania i przepisy, przestronny, dostosowany do potrzeb placówki i pacjentów, które zmieniły się na przestrzeni lat. Zaprojektowany jako osobny budynek z łącznikiem do istniejącego kompleksu szpitalnego, doskonale uzupełnił strukturę medyczną.
Rzut na planie prostokąta i prosta bryła nawiązująca do prostopadłościennych form istniejących budynków pozwoliły na klarowne rozlokowanie stref funkcjonalnych. Obiekt posiada trzy kondygnacje – dwie nadziemne i jedną podziemną, gdzie umieszczono garaż wraz z pomieszczeniami technicznymi.
Na parterze znalazł się SOR oraz ambulatorium, na I piętrze natomiast poczekalnia i łącznik dający możliwość przejścia do istniejącego budynku Szpitala. Budynek w pełni dostosowano do osób z niepełnosprawnościami.
Oddział podzielono na trzy główne strefy. Strefa czerwona przeznaczona dla pacjentów w ciężkim stanie, dostarczanych do Szpitala najczęściej za pomocą transportu medycznego, znalazła się od strony podjazdu dla karetek. Ulokowano tam pomieszczenia segregacji z punktem rejestracji, sale resuscytacji, zabiegowo-operacyjną, obserwacji oraz zaplecze dodatkowych pomieszczeń. W części centralnej znalazły się pracownie diagnostyki obrazowej – RTG, USK, TK.
Strefa zielona skierowana jest do pacjentów, którzy docierają do placówki o własnych siłach, w stanie niezagrażającym życiu. Znajdują się w niej gabinety konsultacyjne i zabiegowe – chirurgiczne, internistyczne, sala obserwacyjna oraz izolatki. W strefach obserwacyjnych zaprojektowano łącznie 28 łóżek. Strefę żółtą przeznaczono dla dzieci. Wydzielono osobną poczekalnię z sanitariatami przystosowanymi dla dzieci, gabinetami lekarskimi, salami z barwnymi grafikami na ścianach, izolatką.
Przy głównym wejściu ulokowano przestronny hall o wysokości dwóch kondygnacji z rejestracją, poczekalnią oraz trzonem komunikacyjnym – windami i schodami ruchomymi. Przy hallu zaprojektowano kafeterię. Łącznie w poczekalniach zaprojektowano 350 miejsc dla pacjentów.
Zastosowanie najnowocześniejszych materiałów oraz wyposażenia pozwoliło stworzyć przestrzeń o odpowiedniej jakości i utrzymaną w nowoczesnej estetyce, zachowując medyczne standardy. Ukłonem dla pacjentów oraz personelu było stworzenie przestronnych i wygodnych stref i pomieszczeń – gabinetów, komunikacji, poczekalni, hallu.
Efekt dopracowanego projektu oraz rzetelnego nadzoru autorskiego nad realizacją stał się chlubą radomskiej placówki.